« 1 arasında 2 »

Gülveren’liler Çamlıdere Yaylasında Hasret Giderdiler…

Erzurum İli Şenkaya İlçesi  Gülveren Köyü Kültür Yardımlaşma ve Spor Derneğinin düzenlemiş olduğu geleneksel 2.inci piknik şöleni 29 Temmuz pazar günü Ankara Çamlıdere Çamkuru piknik alanında gerçekleştirildi.

Gülveren’liler ve Çevre Köylerinde katıldığı piknik oldukça kalabalık bir ortamda gerçekleşti.

Gülverenliler bu piknikte özellikle Orta Asyadan nasıl gelip Anadoluda yurt edinmeleri ve  Gülveren tarıhı ve kökenlerı hakkında öğretım görevlisi Oktay AKTÜRK sunum yaptı.

Esav Başkanı Veysel AKSUNGUR konuşma yaparak birlik ve beraberlik’ten bahs ettiler.Bu gibi organısazyonların faydalı olduğunu ve bu  organızelerin kendi memleketimizde de yapılmasını istediler.

Gülveren’liler Erzurum yöresi türkü ve barlar oynadılar.Gülveren Şiir yazarlar tarafından şiirler ve maniler  söylendi.Ayrıca orta oyunları ve yarışmalar düzenlediler.

Ayrıca Derneğin spor derneği olduğu için futbol ve yakar top v.b oyunlar oynandı.

Erzurumun olmassa olmazı Cağ Kebabı ve semaverde Çaylar ikram edildi.Gülverenlı ev Hanımları, Kete ve katmer Ev helvası sarmalar ve su börekleri ile menulerı zenginleştırmişler.

Bu piknikte 30-40 yıldır birbirini görmemiş şahıslar bu piknikte hasret gidererek eski günleri yad ettiler.

Şenkaya’nın Yerel sanatçıları ALTUNER Kardeşler Taşkın ve İdris Altuner sahne aldılar. Kardeşler Ankara , Kırsehir Erzurum,İstanbul ,Bursa yörelerınde oldukça etkin bir şekilde sanatlarını sürdürmekteler ve halk tarafından tercih edilen sanatçılardır.

Gülveren dernek yönetımı bütün katılımcılara teşekkür ettiler.bu gibi faaliyetlerın devamı geleceği ve inşallah aynısını köyde yapmanında düşünüldüğünü ifade ettiler.

Dernek Başkanı Erkan Aktürk” pikniğin ikincisini düzenlediklerini hatırlatarak, “Köylülerimizin birlik, beraberlik ve tanışma kültürünün yaşamasını için düzenlemiş olduğumuz bir pikniktir. Katılım her geçen yıl artıyor. Özellikle Ankara dışından talepler artmakta. Geçen yıl düzenlemiş olduğumuz etkinliğe göre bu yıl iki katı bir katılım var.” diye konuştu.

Aktürk, Gülverenler olarak gurbette büyüdüklerini belirterek, “Ankara, İstanbul ve Kırşehir’de Gülverenler olarak her yıl bu etkinliği geleneksel olarak sürdürmeyi düşünüyoruz. Kültürümüzü burada yaşamaya gayret ediyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Turan AKTÜRK/Şenkaya haber/serhat Birikim/ANKARA