İSTİKLALDEN İSTİKBALE MİLLİ MÜCADELEDE  ERZURUM’UN KURTULUŞU’NUN 101.YILI KUTLAMASI.

Başkanlığını Mehmet TATLISU  başarıyla sürdürdüğü Başakşehir Erzurumlular  Kültür  Derneği kurulduğu günden beri yaptığı çalışmalarıyla dikkatleri topluyor.

Erzurumluların İstanbul’daki önemli bir dayanışma merkezi haline gelen Başakşehir Erzurumlular  Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Başkanı Mehmet TATLISU ve Yönetim Kurulu Üyeleri Erzurum’un değerlerini ve tarihi günlerini hatırlatmak , anmak ön plana çıkarmak için gece gündüz demeden çalışıyor.

Mehmet TATLISU  Erzurumlulara KonuşmasınBağlantı şöyle hitap ettiler;

sivil toplum kuruluşlarının seçkin ve seçilmiş temsilcileri, hanımefendiler, beyefendiler, geleceğimizin mimarları sevgili gençler.

Başakşehir Erzurumlular Birlik Ve Beraberlik Derneğimizin düzenlemiş olduğu “Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 101.yıldönümü” konulu programa katıldığınız için hepinizi muhabbetle selamlıyor, şükranlarımı arzediyorum. HEPİNİZ HOŞ GELDİNİZ SEFALAR GETİRDİNİZ

Kıymetli misafirler.

Bildiğiniz gibi bir neslin kaderi, bir önceki nesil tarafından tayin edilir. Bugün bizler, şanlı bir nesli anmak, anlamak ve geleceğe taşımak için bir arada bulunmaktayız.

Hiç kuşkusuz, Anadolu’nun her karış toprağında ayrı bir kahramanlık destanı yazılıdır; Ancak bugün bizler Erzurum’un milli ve manevi kahramanlarından bahsedeceğiz.

Bahsedeceğiz ki, geleceğimiz aydınlansın ve yeni nesiller bir kimlik arayışına girmesin. Çünkü nereden geldiğini bilmeyen bir nesil nereye gideceğini de bilemez. Bizim tek görevimiz, bu tür organizasyonlarla milli kimliği beslemek, büyütmek ve geleceğe taşımaktır.

Kıymetli misafirler

1000 yıldır bu topraklar şehit ve gazilerimizin kanlarıyla sulandı. Şanlı ecdadımız, geleceği yeşertmek için kendilerini toprağın bağrına ektiler.  Bugün, elimizde bulunan değerler bir mirastan öte, kutlu bir emanettir. Çünkü miras paylaşılıp tüketilirken, emanet korunmaya muhtaçtır. Bir bebek gibi korunması, beslenmesi, büyütülmesi ve aktif edilmesi gereken bir emanet.

Değerli Konuklar.

Bildiğiniz gibi Erzurum, bin yıldır Anadolu’nun kültür havzalarından biri olmuş, ilim ve irfan meşalesini hep canlı tutmuştur. Hatta coğrafik yapısı itibarıyla ülke sınırları içinde kalsa da ait olduğu koca çınarın sinir ve sınır uçları olmuştur. Bu anlamda Erzurum bir ruhtur. Bu ruhu yaşamak ve yaşatmak bizler için bir vecibedir. Bize düşen atalarımızdan bize kalan bu mirası hakkıyla geleceğe taşımaktır. Tarih bizlere böyle bir kutsal görev yüklemiştir. Bundan kaçamayız. ÇÜNKÜ BİZ ERZURUMLUYUZ

Biz, vatanı mukaddes, insanı muhterem, atayı mübarek bilmişiz.
Biz, yaşlılara hürmeti, küçüklere ülfeti, misafire hizmeti ibadet saymışız.
Biz, öyle bir milletiz ki, gariplerin umudu, muhtaçların kanadı olmuşuz.
Biz, yüksek rakımların yürekleri mert, mizaçları sert, ama içlerinden merhamet fışkıran sevgi pınarlarıyız.
Biz, korkaklığı kul, cesareti yol, esareti zul görmüşüz.
Biz, sadece zalimlere karşı gözü pek, mazlumlara ise yufka yürek bir milletiz.
Bizim kitabımızda kalleşlik yazmaz.
Bu yüzden, hasmımıza bile güven veren hançer barımız vardır.
İşte biz böyle bir milletiz.

Değerli misafirler

Programımızın akışı içerisinde bir Erzurum sevdalısı tarihçi, eğitimci ve yazar Sayın Muzaffer TAŞYÜREK’in vereceği kısa bir sunumla Erzurum’un dünden bugüne tarihi seyri hakkında bilgilerimiz tazelenecek, şair, sanatçılar ve bar ekibiz tarafından programımıza renk katılacak ve bu salondan yeni bir ruhla ayrılacağız. Sizlerden istirhamım programımızı sonuna kadar takip etmenizdir. Amacımız, Allah rızası için kadim kültürümüzü beslemek ve bu yönde bir vatan bilinci oluşturmaktır. Çünkü vatan bizim çatımızdır. Bu çatının altında dinimiz, dilimiz, namusumuz, geçmişimiz ve geleceğimiz vardır.

Kıymetli misafirler

Ben sözlerimi burada noktalamak isterken,

İsmi tarihe geçmiş ve geçmemiş tüm şehit ve gazilerimizi,

Kahraman ordumuzun nezdinde Erzurum’dan mebus seçilen manevi hemşerimiz Mustafa KEMAL Paşayı,

Birinci mecliste Cumhuriyete kapı açan Hüseyin Avni ULAŞ ve arkadaşlarını,

Doğu’nun Fatihi Kazım Karabekir Paşa ve kademe komutasını,

Halit Paşa’yı,

Erzurum’un maddi ve manevi şahsiyeti Muhammed Lütfü Efe hazretlerini

Evladım anasız yaşar da vatansız yaşamaz” diyerek cepheye koşan Nene Hatunu,

İstiklal ve istikbal ayı içinde olmamız nedeniyle Çanakkale’de destan yazan tüm kahraman vatan evlatlarını ve hassaten istiklal marşımızın şairi Mehmet Akif ERSOY’u rahmet minnet ve şükranla yadediyor, programımıza teşrif ettiğiniz için tekrar şükranlarımı arzediyorum.

Sağ olun, var olun…

Şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği Erzurum Birlik Gecesine, İstanbul’daki Erzurum derneklerinin başkanları ve yöneticileri, İstanbul’daki Erzurumlu İşadamları, Siyasiler, bürokratlar, sanatçılar ve Erzurumlular katıldı…

Salon Erzumlular doldurmuş ve bir çoşku içinde ERZURUM kurtuluşu   yad edildi.

Değerli  Sunucu Adnan Akgül

Tarihçi: Muzaffer TAŞYÜREK

Şiir; Selahhattin TÜZÜN

Bar Ekibi

Ttrt Sanatçısı: Mehmet ÇALMAŞUR

Sanatçı:Sinan SİVEREKLİ

Sanatçı: İsmail BİNGÖL

Erzurumlulara Çok güzel bir Gece hazırlamışlardı.

Bizde bu geceyi hazırlayan tüm kurucu ve yöneticler teşekkür eder saygılarımızı sunarız.