Şenkaya’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101.Yıl Dönümü

Erzurum’un Şenkaya ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü törenle kutlandı.

İlçe meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Atatürk Anıtı’na protokol tarafından çelenk konulmasıyla devam etti.

Törende, Şenkaya Kaymakamı Çağlar Tekin, Şenkaya Belediye Başkanı Yavuz Bedir ve İlçe Jandarma Bölük Komutanı Akif Yorulmaz vatandaşları selamladı.

Programda konuşan Bedir, Şenkaya’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümünü büyük gururla kutladıklarını söyledi.

Yavuz Bedir konuşmasına şöyle devam ettiler;

Her yıl 7 nisan Kurtuluş Bayramı kutlamaları çerçevesinde;Kaymakamlığımız Belediye Başkanlığımız, kamu kurum kuruluşları ve halk tarafından organize edilen etkinliklerle, tarihte eşine az rastlanır bir mücadelenin verildiği Şenkaya’mızın düşman isgalinden kurtuluşunu kutluyoruz. Şenkaya’mızın halkı, 7 den 70’e tek vücut halinde, bütün varlığını ortaya koyarak kendisini yok etmek isteyen işgalci düşmanları yerli işbirlikçileriyle beraber mağlup etmiştir.

Bugün bu büyük mücadelenin bu onurlu, şanlı başarının mirasçıları olan bizler bütün bunları bir emanet bilmeli ve emaneti yücelterek 101 yıl önce Hüseyin KÖYCÜ önderliginde ecdadımızın kanlarıyla kazanarak bizlere emanet ettiği bu vatan topraklarını korumayı ilke edinmeliyiz. Her alanda çağı yakalamış, tarihini unutmayan guzel ilcemizi daha kalkınmış, daha çağdaş ve daha mutlu yarınlara ulaştırmak için çalışmalı, gayret etmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, 101 yıl evvel sergilenen Kurtuluş Mücadelesinin kahramanlarına ve aziz şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyor, tüm hemşerilerimizin 7 nisan Kurtuluş Bayramını kutluyor, sevgi, saygı ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.


Konuşmasında ilçe sakinlerine müjde de veren Bedir, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen ile görüştük, doğal gazın bu sene içinde kullanıma sunulması istedik. Bizleri kırmadılar ve doğal gaz kış dönemine kadar çalışmaları bitirilip ilçemizde kullanıma açılacak. Mevlam birlik ve beraberliğimizi bozmasın, Şenkaya’mıza hayırlı olsun.” dedi.

Temsili göç ile kurtuluşun canlandırılmasıyla devam eden tören, şiir dinletisi, mehteran ve halk oyunları gösterisiyle sona erdi.

TuranAKTÜRK/Şenkaya Haber

 

Posted by Yavuz Bedir on Sunday, April 7, 2019

 

Kaynak:Yavuz BEDİR Beyin sayfasından alınmıştır.