Erzurum’un Yeni Nene Hatunu Dr. DÜZGÜN, CHP Milletvekili A. Adayı

Çevresinde ve hemşehri camiasında sevilen, sayılan Akademisyen Dr. Sevgi DÜZGÜN,14 Mayıs’ta yapılacak genel seçimlerde CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili A. Adaylığın açıkladı.

Siyaset Yayın: 04 Nisan 2023 - Salı - Güncelleme: 04.04.2023 14:37:00
Editör - Administrator
Okuma Süresi: 8 dk.
406 okunma
Google News

Hayatını Toplumsal Duyarlılığa Adayan Akademisyen Dr.Sevgi DÜZGÜN,

CHP istanbul 2.Bölge Milletvekili A.Adayı Olması Engellileri ve Yaşlıları Sevindirdi.

Erzurum tanınmış renkli siması  önemli değerlerinden Çevresinde ve hemşehri camiasında sevilen, sayılan Akademisyen Dr. Sevgi DÜZGÜN,14 Mayıs’ta yapılacak genel seçimlerde CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili A. Adaylığın açıkladı.

Turan AKTÜRK/İstanbul/Şenkaya Haber- Serhat Birikim

Türkiye’de yaşayan 13 Milyon engellinin insanca yaşaması için önemli projeler hazırlayan  hayata geçiren Akademisyen Dr. Sevgi DÜZGÜN,2009 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa yaşlı bakım ve engelli evleri projesinin hayata geçmesi engellilerin ve  yaşlıların kazanmasına vesile oldu.

Yaptığı ulusal projeler sayesinde başta engelli bireylerin geleceğini daha aydınlık ve daha parlak bir gelecek haline getirebilmek için çalışmalar yapan Akademisyen Dr. Sevgi DÜZGÜN,13 yılı aşkın süredir hem bedensel hem de zihinsel engelli bireylerin yanında olmuş, onlara birçok farklı alanda hizmet vermiş Avrupa normları olmak üzere birçok uluslararası kaynağı referans almış, dünya çapında beğeniye layık görülen projelerin altında yer alan imzanın da sahibi olmuştur.

Akademisyen Dr. Sevgi DÜZGÜN, Toplumsal duyarlılıkla dolu yaşam öyküsünü hep birlikte okuyalım

Eğitim hayatı boyunca çeşitli yükseköğretim kurumlarında yer alan Düzgün, hem ülkemizde hem de uluslararası alanda eğitim veren birçok kurumda eğitim almıştır.

Rusçuk Üniversitesi’nde Fizik Lisans eğitimi sonrasında, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimi almıştır. Sonrasında ise Klinik Psikoloji alanında doktorasını tamamlamış ve uluslararası alanda eğitim veren Ruse Üniversitesi'nde de daha başarılı işlere imza atabilmek adına bir takım eğitimler almıştır.

Akademik olarak ilgili alanlarının başında Otizm tedavisi yer alan Düzgün'ün, engelli bireyler başta olmak üzere bir takım problemler ile başa çıkmaya çalışan tüm bireylerin ve toplumların yanında olduğu unutulmamalıdır. Dr. Sevgi Düzgün, 13 yılı aşkın süredir hem bedensel hem de zihinsel engelli bireylerin yanında olmuş, onlara birçok farklı alanda hizmet vermiş ve verdiği hizmetleri bireylerin faydasına olacak şekilde sürekli olarak zenginleştirmiştir. Verdiği hizmetleri zenginleştirirken ve çeşitlendirirken her zaman başta Avrupa normları olmak üzere birçok uluslararası kaynağı referans almış, dünya çapında beğeniye layık görülen projelerin altında yer alan imzanın da sahibi olmuştur.

Dr. Sevgi Düzgün, 2009 yılında ülkemiz bünyesinde ilk defa yapılan önemli bir projeye imza atmıştır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa yaşlı bakım ve engelli evleri projesini yazmış olup, proje birçok otorite tarafından fazlasıyla beğenilmiştir. Günümüzde ülkemizin her türlü bölgesinde kimsesiz kalabilen yaşlılarımızın ve engelli bireylerin kalacakları yerler, Düzgün’ün katkıları ile mümkün olabilmekte ve yaygınlaşabilmektedir. Dr. Sevgi Düzgün; Özel eğitimi daha nitelikli ve daha toplum içindeki yanlış anlaşılma algısını yok edebilmek için, turuncu balonlar animasyon projesini de başarılı bir şekilde yapmıştır.

Dr. Sevgi Düzgün, almış olduğu eğitimlerin de vermiş olduğu bilgi birikimi sayesinde yıllar boyunca "Down Sendromu Bir Hastalık Değildir" sloganı ile birçok farklı projeyi geliştirmiştirmiştir.  Down Sendromlu çocukların sosyal hayatta, eğitimde ve benzeri alanlarda yaşamış oldukları zorlukları topluma duyurabilmek, Down Sendromlu çocukların özel çocuklar olduğunu anlatabilmek için hem yazılı hem de görsel basında birçok çalışma gerçekleştirmiştir. Kendisi bu konuda; 7 yıl boyunca ciddi çalışmalar yaparak; psikolojik, sosyolojik, akademik ve bilimsel olarak çalışmalar yaparak; bu çalışmalara birçok üniversite vakıfın da destek vermesiyle tamamladığı ve son şeklini aldığı Down Sendromlu Animasyon Çizgi film projesi olan TRT Çocuk bünyesinde yayınlanan "Kardeşim Ozi" isimli projesini TRT ailesiyle ortak bir çalışma sonrasında hayata geçirmiştir. Dr. Sevgi Düzgün, Down Sendromlu çocuklar için yaptığı projeler ile onlara eğitim hakkını kazandırma yolunda büyük adımlar atmıştır. Dr. Sevgi Düzgün, yapmış olduğu bu proje ile dünyada bir ilki gerçekleştirmiş olup, yapmış olduğu bu proje sayesinde de uluslararası alanda ödül almaya hak kazanmıştır. Ayrıca Dr. Sevgi Düzgün, özel eğitimi daha kaliteli, nitelikli ve özel sağlayabilmek ve toplumdaki yanlış algıyı ortadan kaldırabilmek için turuncu balonlar animasyon projesini de başarılı bir şekilde sağlamıştır.

Otizmli bireylerin ve onların ailelerinin en büyük dostu olan Dr. Sevgi Düzgün, gerek ülkemizde gerekse de uluslararası alanda almış olduğu eğitimlerin ışığında, otizmli bireylerin tedavilerinde etkili çalışmalara imza atmış, onlara yeni bir hayat sağlamış ve onların hayatlarını aydınlatmıştır.

Dr. Sevgi Düzgün, otizmli çocuklar için Otizm kontrol ve önleme merkezinin temellerini anlatmış, bu proje ile otizm konusunda büyük engellerin çözülmesine de vesile olmuştur. Ayrıca projenin halka ücretsiz verilmesi için ciddi mücadele içerisinde olan Düzgün, birçok projede olduğu gibi bu projede de amaçladığı her işi başarma yolunda emin adımlar ile ilerlemektedir.

Dr. Sevgi Düzgün sadece engelli vatandaşlara olan değil sağlıklı bireylere de hizmetler sunan, onların yanında olduğunu her an hissettiren birçok projeye sahiptir. Tüm vatandaşlarımıza, rahat bir hayat kolay bir yaşam sunmak isteyen Düzgün, bunu her geçen gün başarmakta ve başardığını milletimize açıkça ifade eden sonuçlar almaktadır.

Bu proje ile, tüm vatandaşlara kaliteli eğitim sonrasında çağdaş bir yaşam hedefi sunulmaktadır.

Dr. Sevgi Düzgün; Atatürk Üniversitesin de Dr. Öğretim Üyesi Muhammed Fatih ALAEDDİNOĞLU ile birlikte Bir Sevgi Dokunuşu ile Yaparak Yaşayarak Öğrenme (Özel Eğitimde Nitelikli Eğitmen Yetiştirme Programı) projesini hazırlamışlardır.

Dr. Sevgi Düzgün tarafından yazılan ve tüm gelirleri özel gereksinimi olan bireylere ve onların ailelerine bağışlanan "Elifçe" isimli kitap ile, topluma Down Sendromunun bir hastalık olmadığını, bir farkındalık olduğunun aktarılmasını sağlamıştır. Elifçe isimli kitabında, birçok sosyal mesaj olan Düzgün'ün, kitap içeriğinde yazılı metinlerin yanı sıra bir takım şiirler de bulunmaktadır.

Halkın taleplerine her zaman olumlu olarak yanıt veren Dr. Sevgi Düzgün, ülkemizin her türlü bölgesinde seminerlerini sürdürmektedir. Halkın her zaman yanında olan, onlara destek veren ve yardımını esirgemeyen Düzgün, sağlıklı ve engelli bireylerimize birçok farklı konularda seminerler vermektedir. Verilen seminerlerin konu başlıkları arasında; anne ve çocuk ilişkisi, beslenme düzeni, sosyolojik çoğalma, toplumsal sorunlara, aile içi iletişim problemlerine, iş verimliliğini artırma yöntemlerine ve ergenlik problemlerine dair sayısız seminer başlığı yer almaktadır.

On yedi yılı aşkın süredir, yardım eline ihtiyacı olan her bireye elini uzatmaktan çekinmeyen Dr. Sevgi Düzgün, bedensel engeli olan bireylerin, zihinsel engeli olan bireylerin ve sağlıklı bireylerin daha iyi bir psikolojiye sahip olabilmeleri ve geleceklerinin daha aydınlık olabilmeleri için çalışmalarına ara vermeden devam etmektedir.

Ek Fotoğraflar
Video
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
İngilizce Sözlük
href="https://www.ingilizcesi.com/" target="_blank">www.ingilizcesi.com